Kořeny mojita spadají až do 16. století?

 

Mojito, u nás spolu s cuba libre nejoblíbenější míchaný nápoj, díky své osvěžující a lehké chuti stojí na špici tzv. long drinků. Zájem o tento alkoholický nápoj neutuchá napříč všemi ročními obdobími. Jste také jeho fanoušky nebo jste o něm jen něco málo slyšeli? V obou případech není na škodu dozvědět se o mojitu něco víc. Nikdy nevíte, kdy se Vám tyto znalosti budou hodit!

Mojito, (vyslovováno španělsky – „mochito“) je tradiční kubánský koktejl. Mojito zpravidla obsahuje čerstvé lístky máty, bílý rum, třtinový cukr, limetky a perlivou vodu. Podává se ve vysokých sklenicích se slámkou a míchátkem. Místo limetek se také používá limetková šťáva a místo cukru sirup (guarapo). V některých verzích se do nápoje přidává hořký likér (Angostura bitter). Nápoje podobné mojitu byly známy už ke konci 16. století; podle legendy byl vynálezcem prvního předchůdce mojita anglický korzár Richard Drake, který smíchal aguardiente (nerafinovaný předchůdce rumu), cukr, limetky a mátu. Svůj drink nazval „El Draque“ (drak, podle přezdívky Francise Draka, jeho nadřízeného). Základna korzárů byla na Kubě a při jejich výpravách se recept rozšířil do dalších latinskoamerických zemí. V 19. století byl koktejl mezi chudšími Kubánci poměrně populární; v knize Ramóna de Palma z roku 1838 pije tzv. draquecito jedna z hlavních postav každý den jako způsob prevence před epidemií cholery. Skutečné mojito vzniklo z draque záměnou aguardiente za rum na počátku 20. století na Kubě. Jedny z nejstarších receptů na mojito se objevují ve vydáních příručky pro barmany ve floridském baru Sloppy Joe’s z let 1931 a 1936.

Mojito

Slovo mojito zřejmě pochází z označení pálivé omáčky mojo (ze španělského mojar, „navlhčit“). Alternativní etymologií je původ ze slova mojo, které v africké víře hoodoo označuje kouzlo, kouzelný amulet. Název je často vyslovován jako „mochito“. Ve španělštině se sice „j“ vyslovuje jako „ch“, ovšem na Kubě, odkud nápoj pochází, se vyslovuje jako „h“.

Jak se mojito dělá?

Do vysoké sklenice se přidá několik lístků máty, cukr, nakrájené dílky limetky (či limetková šťáva) a ingredience se ve sklenici rozdrtí. Sklenice se poté naplní drceným ledem a zalije se bílým rumem (cca 4 cl). Koktejl se dolije perlivou vodou a zamíchá se. Nápoj se pije brčkem, sklenici je možno ozdobit výhonkem máty či kouskem limetky.

1 Komentář

  1. Tina

    To je nejlepší odpověď všech dob! IMHO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *