Graviola a rakovina

Již delší dobu se u nás objevují doplňky stravy s obsahem výtažku z rostliny označované původním označením graviola. Jedná se o strom rostoucí v tropických oblastech Jižní Ameriky. Jeho latinské jméno je Annona muriatica, české anona ostnitá. Jedná se o dřevinu dorůstající až do výšky deseti metrů. Má zelené, podlouhlé listy, které neopadávají. Její žlutozelené plody obsahují mírně nakyslou dužinu a používají se k výrobě šťáv a džusů.

Graviola je velmi dlouho užívaná v přírodní medicíně v oblasti Jižní Ameriky, ale i karibské oblasti. Používají se téměř všechny části stromu – kůra, listy, kořeny, plody i semena. V lidovém léčitelství našly uplatnění při mírnění křečí v oblasti trávicího traktu, snižování krevního tlaku, jaterních problémech, nachlazení a dalších nemocech. Olej z listů a nezralé plody se smíchávaly s olivovým olejem a používaly se ve formě obkladů při revmatismu, artritidě a neuralgických potížích.

Nicméně graviola má před sebou i velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem vážného zájmu vědců. Obsahuje látky označované jako annocenové acetogeniny, jejichž účinky jsou předmětem řady vědeckých studií. Vědci předpokládají, že tyto látky mohou hrát důležitou roli při léčbě rakoviny. Jde o to, že tyto látky mají selektivně ničit rakovinné buňky bez toho, aby ničily ty zdravé.

Při léčbě rakoviny může nastat jev nazývaný jako mnohočetná rezistence (multi drug resistence). Při něm dochází k tomu, že rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Vědci to vysvětlují tím, že tyto rezistentní buňky vytvářejí mezibuněčnou pumpu, kterou dokážou vytěsňovat ze svého vnitřního prostředí podávaná léčiva. Těchto buněk je malé procento, ale pokud přežijí, mohou se rozmnožit a dochází k metastázám.

Odborníci zjistili, že acetogeniny likvidovaly právě tyto odolné buňky. Dá se říci, že je „zbavily šťávy“, jinými slovy zablokovaly přívod energie do zlé buňky. A právě tyto buňky potřebují velké množství energie, aby mohly provozovat pumpu, kterou vypuzují léčiva ven. Přesně vzato jde o blokaci určitého enzymu s komplikovaným názvem ubichononoxidoreduktáza NADH. Pokud je vám část názvu ubichinon povědomá, je to tím, že jde o jiný název pro známý koenzym Q10, který funguje jako zdroj energie pro buňky, bohužel i pro buňky špatné. Celé je to poněkud komplikovanější, nicméně v kostce to tak funguje podle názoru odborníků. Důležité je, že pacient nesmí současně užívat přípravky s koenzymem Q10, který by dodával energii rakovinným buňkám.

U normálních, zdravých buněk acetogeniny nepůsobí negativně díky tomu, že nepotřebují tak velké množství energie, jako ty špatné a nevzniká mezi nimi, řečeno obecně takové nepřátelství.

V tradičním léčitelství jsou uváděny ještě další oblasti, kde byla graviola používána:

onemocnění parazity, antimikrobiální nebo sedativní účinek. Graviola by se neměla užívat při těhotenství a kojení. Vzhledem k tomu, že graviola snižuje krevní tlak, působí kardiodepresivně (tlumí srdeční rytmus) a rozšiřuje cévy, neměli by ji užívat pacienti, kteří užívají léky na snížení krevního tlaku a léky na srdce, mohlo by dojít v obou případech k nežádoucímu zvýšení účinku léků. Vzhledem k tomu, že snižuje krevní tlak, graviolu by neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem.

Graviola je perspektivní a velmi zajímavá rostlina, její potenciál do budoucna je velmi slibný.

Už jen to, kolik vědeckých studií a prací je jí věnováno, ukazuje, že může hrát významnou roli při léčbě rakoviny. Problémem je to, že aby byly obsažené látky využity jako klasický lék, musí ji farmaceutické firmy upravit tak, aby jednak byly zachovány její účinky a také (a to je podstatné) aby byla její molekula upravena tak, aby mohla být patentována a celý velmi náročný proces se firmě vyplatil.

Nicméně zatím je možné vyzkoušet některé stránky jejího působení v doplňcích stravy, jako je Graviola. U něho je dále možné z dalších, zatím nezmiňovaných působení, uvést, že zvyšuje imunitu, snižuje špatný cholesterol, obecně zlepšuje vitalitu, snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá při problémech v žaludeční oblasti. Pro optimální působení je nutné přípravek užívat minimálně dva až tři měsíce.

Přípravky z Gravioly najdete třeba zde

Zdroj: Celostni medicina , Wikipedia

1 Komentář

  1. Monika

    Myslím, že najít užitečné a spolehlivé informace na internetu není beznadějné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *